Який кабель краще вибрати для проводки в квартирі

Який кабель краще вибрати для проводки в квартирі

Для розеток фахівці рекомендують вибирати перетин 2,5 мм2, оскільки навантаження, зазвичай, може варіюватися в межах трьох або чотирьох кіловат. Як правило, кабель 2,5 «квадрата» виробником спеціально розрахований для того, щоб справлятися з силою струму до 27 Ампер і максимальною потужністю до 5,9 кВт. Це не означає, що для експлуатації, користувачеві доведеться просто до упору навантажувати кабельну лінію. Все не так. Просто зазвичай, потрібно вибирати кабель із запасом. Як правило, це десь третина від запланованого навантаження. Тим більше не забувайте враховувати, що при прихованому монтажі кабель завжди знаходиться під штукатуркою і там він значно гірше охолоджується. Це також потрібно враховувати при покупці.

Як правило, для контуру освітлення зазвичай використовують переріз 1,5 мм2. Навантаження в рази менше, але навіть якщо користувач увімкне світло у всіх кімнатах для створення ілюмінації у квартирі, цього буде достатньо. Практика показує, що запас потужності і струму навіть виявляється з надлишком.

Важливо звернути увагу на те, що оскільки через сучасні правила електричної безпеки всі домашні електроприлади потрібно заземлювати, ставити спеціальні розетки, то для прокладання проводки найкраще застосовувати трижильний кабель. У ньому зазвичай є захисний нуль, нульовий робочий та робочий фазний провідник.

 

Який кабель найбільше підійде для прихованої проводки у квартирі чи будинку

Відразу нагадаємо, що у маркуванні завжди міститься основна інформація про кабельну продукцію. Літерні позначення говорять про матеріали оболонки, ізоляцію, жили, характеристики гнучкості. Цифрові позначення вказують на переріз і кількість провідних жил.

Кабель ВВГ

Якщо розглядати вітчизняну продукцію, то ВВГ є найпоширенішим кабелем для електричного монтажу в квартирі. Він відрізняється наявністю у конструкції одножильних мідних провідників. Ще важливо відзначити оболонку із ПВХ пластикату, ізоляцію. Як правило, такий виріб використовують для облаштування приміщень тільки з підвищеним та нормальним показником вологості. Розрахований даний кабель на напругу не більше ніж 660 В. Його професіонали відносять безпосередньо до гнучких силових дротів. Жив може бути як одна, так і п'ять. Перетин зазвичай не перевищує 240 "квадратів". Класична форма – кругла, трикутна чи пласка.

Кабелі ВВГ випускають у таких видах:

  • ВВГ-П- силовий кабель плоскої форми зі стандартною ПВХ ізоляцією, мідні жили розташовані паралельно один одному;
  • ВВГНГ- Негорючий силовий кабель. Ізоляція передбачена лише самозагасаюча, тому горіння ніяк не поширюватиметься;
  • ВВГНГ-П- Негорючий силовий кабель. Аналог ВВГнг, тільки має плоску форму, мідні жили розташовані паралельно один одному;
  • ВВГНГ-LS(або синонім -ВВГНГД) – це ще один тип кабелю з негорючою ізоляцією жил, але доповнений ще й наявністю оболонки з низьким показником виділення диму.

Кабель ВВГ-ПКабель ВВГнгВВГнг-ПКабель ВВГнгд

Фахівці звертають увагу на те, що всі марки, в яких є приставка НГ, можна монтувати в пучках. Можна в одній трубі, гофрі чи шурфі прокладати відразу пару кабельних ліній.

Звичайний ВВГ вважається найдешевшим, але для пучкової прокладки через свої характеристики він не підходить. Така оболонка вважається менш димною, вогнестійкою. Краще віддавати перевагу марці ВВГнгд. Вона вважається професійною. Як правило, використовують її в умовах підвищеної пожежної небезпеки. Коштує трохи дорожче, але повністю окупається за функціоналом.

Кабель NYM

Це мідний кабель, що виконується за європейськими стандартами. Вперше його розробили у Німеччині. Наразі він виробляється і на українських заводах. Виробники повністю дотримуються стандартів ЄС, а також вітчизняного ГОСТу. За виконанням такий провід нічим не відрізняється від ВВГнг. Номінальна напруга теж становить 660 В. Випускають такий кабель тільки в однодротяному багатожильному варіанті. Перетин становить 1,5-10 мм2. Число жил варіюється від однієї до п'яти. В обов'язковому порядку виробник ще використовує спеціальну оболонку із ПВХ. Вона пропонує підвищений рівень безпеки. В цілому такий провід негорючий і це можливо завдяки тому, що в конструкції є гумовий наповнювач. Він знаходиться між кабельною оболонкою та жилами.

Кабель NYM

Рекомендуємо звернути увагу на те, що в деяких магазинах продаються дешеві кабелі з маркуванням NUM. Це не друкарська помилка, а зовсім інший товар. Він має знижені характеристики. По факту потенційний користувач бачить перед собою копію. Якщо ви купите такий товар, то ризикуєте потім зіткнутися з проблемами електричної проводки. З метою безпеки рекомендується утриматися від сумнівної економії та вибрати вже перевірений часом варіант.

Переваги ВВГнг та NYM:

  1. Висока якість виконання. Ізоляція, оболонка та жили повністю відповідають стандартам ГОСТу і це робить товар максимально надійним для застосування.
  2. Проста обробка та зручне встановлення. У монтажі круглий кабель практичний тим, що він не має жодних перекруток. Практика показує, що такий варіант виробу під час введення набагато простіше ущільнювати.
  3. Самозагасання та низький показник задимленості. Матеріал оболонки згасає самостійно. Також доведено, що такий кабель може ще сповільнювати горіння. Додатково варто виділити слабке задимлення та відсутність небезпечних галоненів. Якщо захист спрацює, тоді користувач зіткнеться з мінімальними збитками від займання.
  4. Висока безпека та пожежостійкість. Виробник повністю дотримується всіх стандартів. Завдяки цьому робота кабелю під навантаженням безпечна та практична. Виріб доповнений спеціальною ізоляцією, яка дає можливість прокладати все пучками та не хвилюватися про потенційне загоряння від взаємного нагріву.

Ще з переваг варто виділити великий вибір варіантів на ринку. Справді, можна легко підібрати провід під будь-який бюджет і отримати високі технічні характеристики.

 

Який провід не підходить для проводки у квартирі

Ще один важливий момент під час вибору ідеального кабелю для облаштування електричної проводки. Ми розуміємо, що ви взагалі не бачите жодної різниці між словами «кабель» та «провід». Хочемо надати кілька роз'яснень, оскільки на ринку можна знайти велику кількість кабельної продукції, і вона не буде ідентичною. Основна відмінність полягає в тому, що кабель завжди відрізняється міцною двошаровою ізоляцією. Перший шар зазвичай покриває верхню частину струмопровідних жил, а другий повністю закриває пучок. Це означає, що навіть якщо в кабелі лише одна жила, то користувач все одно отримає подвійну ізоляцію і це великий плюс. Провід вважається з цієї точки зору слабкішою конструкцією, оскільки у нього дуже легка ізоляція.

Хочемо звернути вашу увагу на те, що навіть багатожильним чи багатодротяним проводом робити проводку у квартирі – це не найкраща ідея. Головний мінус полягає у слабкій стійкості до тривалого нагрівання. При постійному навантаженні провід може не витримати і тому виникає велика ймовірність займання. Отже, краще не вибирати для облаштування електропроводки в житловому приміщенні ті матеріали, які не підходять під офіційні вимоги ПУЕ (правила улаштування електроустановок).

Про провід ПВС

Це мідний з'єднувальний провід. Він відрізняється наявністю оболонки, - вінілової ізоляції. Застосовують його для приєднання побутової техніки до домашньої мережі.

Провід ПВС

Провід ШВВП

Це монтажний шнур з багатодротяними мідними жилами. Його застосовують для підключення побутової техніки, електрообладнання через відносно короткий термін експлуатації.

Про аксесуари та комплектуючі для кабелю

При встановленні електричної проводки в квартирі потрібен не тільки кабель, а й спеціальні комплектуючі, обладнання, електроустановлювальні вироби та додаткові аксесуари. Найкраще найняти електрика і попросити його провести діагностику, визначити точну кількість всіх необхідних елементів. Додатково він запропонує індивідуальний план робіт, схему проводки.

Як правило, зазвичай додатково потрібні ПЗВ, автомати захисту, накінечники, хомути, гофра, розетки і вимикачі, монтажні коробки, підрозетники, кріплення.

Підсумовуючи зазначимо, що найкращим варіантом для створення електропроводки в квартирі вважаються такі кабелі, як ВВГнг, ВВГнг-П, ВВГнг-LS (ВВГнгд), і NYM.